Klaudiusz Baran

– ako­rdeon, bandeon
Klaudiusz-650-D-006
Akordeonista i bandoneonista. Gdy ktoś nazywa jego instrument „cyją”, „kaloryferem” lub „świnią”, wie jak się odegrać.
Jego autorska płyta nagrana dla wytwórni SonyClassical z solowymi  i   kameralnymi dziełami Astora Piazzolli otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2003” w kategorii „Najlepszy album – muzyka kameralna”.
Grał m.in. z orkiestrami: Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Polskiego Radia, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą AUKSO, Dresdner Philharmoniker, Orkiestrą Polskiego Radia „Amadeus”,
Uczestniczył w wielu festiwalach m. in. Festiwalu „Warszawska Jesień”, „Forum Lutosławskiego” w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, Festiwalu „Bajan i bajaniści w Moskwie, „Skrzyżowanie Kultur”  w Warszawie,„Dialogu Czterech Kultur” w Łodzi, „EXPO 2008″ w Saragossie, „Tango Festival y Mundial de Baile” w Buenos Aires  i wielu innych.
Wspólnie  koncertował z takimi artystami jak: Roby Lakatos, Ivan Monighetti, Julius Berger, Susana Moncayo von Hase, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Tomasz Strahl, Andrzej Bauer, Michał Nagy, Wadim Brodski, Waldemar Malicki.
Jest członkiem i założycielem takich zespołów jak: Tangata Quintet z którym dwukrotnie był nominowany do Nagrody Fryderyk (2004, 2005), Machina del Tango i DesOrient.
WYKSZTAŁCENIE
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Jerzego Jurka. Jako stypendysta rządu francuskiego kontynuował studia w Conservatoire „Paul Dukas” w Paryżu w klasie prof. Maxa Bonnay’a.
Laureat m. in. I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym  w Katowicach w 1993 r., I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym  w Castelfidardo (Włochy) w 1997 r, I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Paryżu  w  1997 r.
Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W kaden­cji 2012–2016 pełni funk­cję pro­rek­tora ds. artystycznych.
Odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
POZA TYM
Wielbiciel wina. Nałogowy kolekcjoner wszystkiego.